spell check Dnevi evropske kulturne dediščine - 2018 -

Dnevi evropske kulturne dediščine – 2018

Vabljeni na dogodke, ki bodo v okviru DEDK 2018, potekali tudi v Žireh:

Perje je frčalo – kje bo nova žirovska župnijska cerkev

1. september  ob 19.00, Žiri, prezbiterij stare župnijske cerkve, pri parkirišču gostilne Lengar.

Dramatizacija dogajanja o zidavi nove žirovske cerkve pred sto leti, predstavo bo uprizorila zasedba mladih žirovskih, idrijskih in škofjeloških igralcev, ki se jim je na videofilmih pridružil Tilen Artač.

Po stari poti od Gor do Vrha Sv. Treh Kraljev

1. september ob 8.30 odhod avtobusa s Trga svobode v Žireh na Gore,

Pot so že pred pol tisočletja, leta 1510, prejezdili uradniki loškega gospostva. Pohod se bo pričel ob 9.00 na Gorah, avtobus iz Žirov na Gore bo odpeljal ob 8.30. Na cilju pet- do šesturne poti nas čaka enolončnica, nazaj v Žiri pa nas bo odpeljal avtobus.

Neznane vojašnice ob rapalski meji na območju Žirov

1. oktober ob 17.00, Breznica pri Žireh

Ob stoletnici konca prve svetovne vojne  bo arhitekt Aleš Kacin predstavil italijanske vojašnice ob rapalski meji in zamisli za njihovo gospodarsko, turistično in kulturno rabo.