spell check

Sodelovanje v operaciji Sodobno in interaktivno

Obveščamo vas, da Muzejsko društvo Žiri sodeluje v operaciji Sodobno in interaktivno, in sicer pri izgradnji multimedijskega portala kulturne dediščine v Žireh.

Operacijo sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja RS 2014 -2020. Organ upravljanja določen za izvajanje Programa razvoja podeželja RS za programsko obdobje 2014 – 2020, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Prešernovi Soneti nesreče

Prešernovi Soneti nesreče so z ilustracijami Tomaža Kržišnika izšli kot  zgibanka davnega leta 1980. Zgibanko sta pred kratkim ponatisnili Občina Žiri in Muzejsko društvo Žiri. Mojstrstvo pesniškega velikana in žirovske ustvarjalnosti (Kržišnik, Etiketa) bi sodil v vsako slovensko, posebej pa žirovsko družino. Ob praznovanju kulturnega praznika lahko kupite zgibanko v Tušu, Marketu in Radirki. Vabljeni!

Film o razstavi Staneta Kosmača in pogovor z avtorjem

V petek, 9. oktobra 2020, smo odprli razstavo akademskega slikarja Staneta Kosmača. Žal smo razstavo zaradi znanih razlogov kmalu tudi zaprli in zdaj v Muzeju Žiri čaka na bolj zdrave čase, ko bo ogled spet mogoč.

Odprtje razstave je posnel Darjan Kacin in oblikoval kratki dokumentarni film, ki bo premierno predvajan v torek, 22. decembra ob 18:00 na povezavi:

Za uvod boste lahko prisluhnili kratkemu pogovoru prof. Maje Justin Jerman s Stanetom Kosmačem.

Vabljeni k ogledu tudi kasneje, saj bo posnetek ostal v spletnem arhivu.

Lenčkovo popoldne z dr. Ferdinandom Šerbeljem po štirih žirovskih cerkvah!

Vljudno vabljeni na prijetno umetnostnozgodovinsko druženje s strokovnim vodenjem priznanega kustosa v petek, 18. septembra 2020. Dr. Šerbelj  nas bo popeljal od Sv Ane na Ledinici, kjer se ob 14.00 dobimo, preko Goropek, od koder se bomo spustili v farno cerkev in zgodbo zaokrožili v prezbiteriju.
Pridužite se nam!

Poletna muzejska noč v Kulturnem središču Stare Žiri  v soboto 20. junija 2020

Po predavanju Lojzeta Demšarja o Kužnih boleznih na Žirovskem in Lintvernovih cirkuških vragolijah
se bomo v distanciranem koronskem duhu odpravili po Lintevrnovi poti od Studenca preko Vrta Kržišnik do Prezbiterija ter

zaokrožili pot z akustičnim koncertom mladih žirovskih  glasbenikov v amfiteatru ob Stari šoli.

Vljudno vabljeni,
da se nam pridružite na tradicionalni vseslovenski poletni noči muzejev.

Več informacij najdete v gledališkem listu.