spell check novice -

Razstava o Žirovcih, ki so sodelovali v bojih za slovensko severno mejo 1918–1919

Muzeju Žiri (Tabor 2, Žiri) je v pritličju na ogled  razstava o Žirovcih, ki so sodelovali v bojih za slovensko severno mejo 1918–1919.

Razstavo si lahko  ogledate do 3. februarja 2019 v času, ko je odprta tudi žirovska knjižnica:

Ponedeljek, torek in petek: 14.00 – 19.00

Sreda: 10.00 – 15.00

Možno je tudi po dogovoru. Pokličite na mobitel: 031 532 798.

Vabljeni!

Kulturni večer in predstavitev knjige: PREVARANI SOKOLI

Kulturni večer in predstavitev knjige

PREVARANI SOKOLI

V knjigi avtorja odkrivata povsem nova dejstva o vstopu Sokolov v Osvobodilno fronto in ju zanima vprašanje, kaj je bilo s Sokoli, ki so stopili v OF.

»Njun odgovor je presenetljiv. V OF niso vstopili Sokoli, ampak nekaj posameznikov (Polič, Lubej, Rus), od  katerih sta bila prva dva izključena iz Sokola, tretji pa ni imel položaja, ki bi mu dovoljeval zastopati Sokole. Zato ugotovita, da poimenovanje teh ljudi z »levim krilom, demokratičnimi, naprednimi« ni ustrezno, točno je, če jih poimenujemo komunistično krilo Sokola.« (odlomek iz recenzije dr. Jožeta Dežmana). Odgovorita tudi na vprašanje, zakaj je bil po 2. svetovni vojni Sokol ukinjen, če je bil ustanovni član Osvobodilne fronte?

V letu 2018 smo se spominjali 110 letnice nekdanjega Sokolskega doma v Žireh – prvega na slovenskem podeželju in ob čipki spoznavali tudi žirovskega rojaka, starosta žirovskih Sokolov, Janeza Oblaka (Žunarjevega, Strojarjevega), ki je bil dejaven Sokol, risar vzorcev za čipke, glasbenik in še marsikaj.

V sklopu lanskoletne 110 letnice Sokolskega doma v Žireh

Vas vabimo na predstavitev knjige

PREVARANI SOKOLI,

ki bo v četrtek, 10. januarja 2019, ob 19. uri

v galeriji Muzeja Žiri

(Kulturno središče Stare Žiri, Tabor 2, Žiri).

Zajetno monografijo nam bosta predstavila avtorja dr. Ivan ČUK in dr. Aleks Leo VEST. Avtorjema se bo pridružil tudi zgodovinar Gorenjskega muzeja dr. Jože DEŽMAN.

Vsi lepo vabljeni!

Tisoč ur bridkosti za eno uro veselja

V petek, 26. oktobra, ob 19.30 bo v  Kinu Žiri projekcija dokumentarca

Tisoč ur bridkosti za eno uro veselja, ki je bil posnet ob 100-letnici smrti  Ivana Cankarja.  Sledil bo pogovor z režiserjem Dušanom Moravcem ter scenaristom Matjažem Pikalom, ki ga bosta vodili Neža Kavčič in Lana Ikič.

Na koncu nas čaka še neformalni pogovor ob pivu – prvi kozarec za degustacijo …

Vljudno vabljeni!

Predstavo je pripravila prof. Maja Justin Jerman. Več o filmu na:

Dnevi evropske kulturne dediščine – 2018

Vabljeni na dogodke, ki bodo v okviru DEDK 2018, potekali tudi v Žireh:

Perje je frčalo – kje bo nova žirovska župnijska cerkev

1. september  ob 19.00, Žiri, prezbiterij stare župnijske cerkve, pri parkirišču gostilne Lengar.

Dramatizacija dogajanja o zidavi nove žirovske cerkve pred sto leti, predstavo bo uprizorila zasedba mladih žirovskih, idrijskih in škofjeloških igralcev, ki se jim je na videofilmih pridružil Tilen Artač.

Po stari poti od Gor do Vrha Sv. Treh Kraljev

1. september ob 8.30 odhod avtobusa s Trga svobode v Žireh na Gore,

Pot so že pred pol tisočletja, leta 1510, prejezdili uradniki loškega gospostva. Pohod se bo pričel ob 9.00 na Gorah, avtobus iz Žirov na Gore bo odpeljal ob 8.30. Na cilju pet- do šesturne poti nas čaka enolončnica, nazaj v Žiri pa nas bo odpeljal avtobus.

Neznane vojašnice ob rapalski meji na območju Žirov

1. oktober ob 17.00, Breznica pri Žireh

Ob stoletnici konca prve svetovne vojne  bo arhitekt Aleš Kacin predstavil italijanske vojašnice ob rapalski meji in zamisli za njihovo gospodarsko, turistično in kulturno rabo.

Vabilo poletna noč 2018

V soboto 16. junija vas vabimo na Poletno muzejsko noč v Kulturno središče Stare Žiri.
Po medgeneracijskih domoznanskih  predavanjih (glej priponko)  se bomo ob 20.00 v procesiji sprehodili po treh starožirovskih znamenitostih, ki smo jih zaznamovali s tremi različnimi
dramsko-plesno-glasbenimi dogodki.

​​​​Zaključili bomo s koncertom ob ponudbi stojnic!

Vljudno vabljeni!