spell check

Prešernovi Soneti nesreče

Prešernovi Soneti nesreče so z ilustracijami Tomaža Kržišnika izšli kot  zgibanka davnega leta 1980. Zgibanko sta pred kratkim ponatisnili Občina Žiri in Muzejsko društvo Žiri. Mojstrstvo pesniškega velikana in žirovske ustvarjalnosti (Kržišnik, Etiketa) bi sodil v vsako slovensko, posebej pa žirovsko družino. Ob praznovanju kulturnega praznika lahko kupite zgibanko v Tušu, Marketu in Radirki. Vabljeni!

Film o razstavi Staneta Kosmača in pogovor z avtorjem

V petek, 9. oktobra 2020, smo odprli razstavo akademskega slikarja Staneta Kosmača. Žal smo razstavo zaradi znanih razlogov kmalu tudi zaprli in zdaj v Muzeju Žiri čaka na bolj zdrave čase, ko bo ogled spet mogoč.

Odprtje razstave je posnel Darjan Kacin in oblikoval kratki dokumentarni film, ki bo premierno predvajan v torek, 22. decembra ob 18:00 na povezavi:

Za uvod boste lahko prisluhnili kratkemu pogovoru prof. Maje Justin Jerman s Stanetom Kosmačem.

Vabljeni k ogledu tudi kasneje, saj bo posnetek ostal v spletnem arhivu.

Lenčkovo popoldne z dr. Ferdinandom Šerbeljem po štirih žirovskih cerkvah!

Vljudno vabljeni na prijetno umetnostnozgodovinsko druženje s strokovnim vodenjem priznanega kustosa v petek, 18. septembra 2020. Dr. Šerbelj  nas bo popeljal od Sv Ane na Ledinici, kjer se ob 14.00 dobimo, preko Goropek, od koder se bomo spustili v farno cerkev in zgodbo zaokrožili v prezbiteriju.
Pridužite se nam!

Poletna muzejska noč v Kulturnem središču Stare Žiri  v soboto 20. junija 2020

Po predavanju Lojzeta Demšarja o Kužnih boleznih na Žirovskem in Lintvernovih cirkuških vragolijah
se bomo v distanciranem koronskem duhu odpravili po Lintevrnovi poti od Studenca preko Vrta Kržišnik do Prezbiterija ter

zaokrožili pot z akustičnim koncertom mladih žirovskih  glasbenikov v amfiteatru ob Stari šoli.

Vljudno vabljeni,
da se nam pridružite na tradicionalni vseslovenski poletni noči muzejev.

Več informacij najdete v gledališkem listu.

Predstavitev nove številke Žirovskega občasnika

Vabimo vas na predstavitev novega zvezka ŽIROVSKEGA OBČASNIKA.

Predstavitev bo v Muzeju Žiri, Stara šola, Tabor 2,
v četrtek, 12. decembra 2019, ob 19. uri.

Vsebino in (ob)likovne posebnosti letošnjega kompleta ŽO bo predstavil urednik Miha Naglič v sodelovanju s souredniki in avtorji.

Hkrati z Žirovskim občasnikom je izšla knjiga Milana Kopača o zelo razgibanem razvoju žirovskega gospodarstva v prvih 15 letih po 2. svetovni vojni: ŽIROVSKI HORUK V NOVE ČASE. Predstavili jo bomo še posebej.

Žirovski občasnik je spet več kot časnik: letos sta dve knjigi v enem kompletu. ŽO ima 240, knjiga Milana Kopača pa 432 strani v trdi vezavi. Obe skupaj torej kar 672 strani!