spell check

Predstavitev nove številke Žirovskega občasnika

Vabimo vas na predstavitev novega zvezka ŽIROVSKEGA OBČASNIKA.

Predstavitev bo v Muzeju Žiri, Stara šola, Tabor 2,
v četrtek, 12. decembra 2019, ob 19. uri.

Vsebino in (ob)likovne posebnosti letošnjega kompleta ŽO bo predstavil urednik Miha Naglič v sodelovanju s souredniki in avtorji.

Hkrati z Žirovskim občasnikom je izšla knjiga Milana Kopača o zelo razgibanem razvoju žirovskega gospodarstva v prvih 15 letih po 2. svetovni vojni: ŽIROVSKI HORUK V NOVE ČASE. Predstavili jo bomo še posebej.

Žirovski občasnik je spet več kot časnik: letos sta dve knjigi v enem kompletu. ŽO ima 240, knjiga Milana Kopača pa 432 strani v trdi vezavi. Obe skupaj torej kar 672 strani!

Prešerno o Tomažu Kržišniku na Ta veseli dan kulture

Od aprila 2019 je v Muzeju Žiri na ogled pregledna razstava Tomaža Kržišnika, enega najvidnejših slovenskih likovnih umetnikov druge polovice 20. stoletja. Ob zaključku razstave Muzejsko društvo Žiri pripravljal pogovor o Kržišniku. Z njegovimi sopotniki Stanetom Kosmačem, Andrejem Mlakarjem, Matjažem Mazzinijem in Izidorjem Rejcem se bo pogovarjal Miha Naglič.

Ker je pomemben del Kržišnikovega ustvarjanja pomenilo tudi grafično oblikovanje, smo se ob tej priložnosti odločili izdati ponatis zgibanke iz leta 1980 s Kržišnikovo izvirno likovno interpretacijo Prešernovih Sonetov nesreče. Zgibanka je bila del oblikovalskega podviga, sestavljenega iz grafične mape in treh knjižnih variacij.

Vljudno vabljeni 3. decembra 2019 ob 19.00 v Muzej Žiri.

Ponatis Prešernovih sonetov z grafičnim oblikovanjem Tomaža Kržišnika sta omogočili Občina Žiri in M-Sora.

Dokumentarni film ob 125-letnici rojstva in 50-letnici smrti duhovnika in skladatelja Jerneja Seljaka – don Koste Selaka

V letu 2018 je minilo 125 let od rojstva in 50 let od smrti duhovnika in skladatelja Jerneja Seljaka – don Kosta (1893-1968). Leta 2018 je v spomin nanj potekal sklop dogodkov: v Janjini na Pelješcu, v dneh od 15. do 17. junija, v Žireh in na Brezjah v dneh od 6. do 9. septembra. V Žireh so si sledila štiri dejanja: v četrtek Lenčkov večer, v petek blagoslovitev spominske plošče med mašo in po njej odprtje razstave v Galeriji v zvoniku. V soboto obisk njegivega groba na Brezjah in odkritje spominske plošče na rojstni hiši v Sovri, v nedeljo pa je med drugo nedeljsko mašo naš CMePZ Anton Jobst pod vodstvom Antona Čadeža zapel več njegovih skladb ob orgelski spremljavi.

Spomin na dogajanje je ohranil tudi dokumentarni film. Darjan Kacin (Studio D.K.pictures) je vse dogodke snemal in izdelal dokumentarni film, ki ga bomo predstavili 22. avgusta 2019 ob 20. uri v kinodvorani DPD Svoboda Žiri.

Objavil/a D.K.pictures dne Petek, 16. avgust 2019

Več o dogodku na tej povezavi.

Kino pod zvezdami

Kino pod zvezdami v Kulturnem središču Stare Žiri v petek, 5. julija 2019, ob 21.00 z animiranima filmoma Boles in Nočna ptica Špele Čadež.
S prvo in edino Slovenko, ki ima glas pri podeljevanju oskarjev, se bo pogovarjal filmski poznavalec in urbani čebelar Gorazd Trušnovec.

Vljudno vabljeni na vrhunski filmski dogodek!

Poletna muzejska noč v Žireh

Poletna muzejska noč v Kulturnem središču stare Žiri

v soboto, 15. junija, od 18.00 dalje do zrelega večera

18.00 Predstavitev cesarske listine občine Žiri iz leta 1840

Predavanje prof. dr. Jedert Vodopivec, vodja centra za restavriranje in konzerviranje Arhiva Republike Slovenije

Razgrnjena listina bo zaradi občutljivosti na ogled le 15. in 16. junija 2019, kasneje ob posebnih priložnostih.

19.00  Lintvernova procesija – predšolski, osnovnošolci in srednješolci: Nika Kristan, Kristian Mazzini, Lovro Menegatti, Teja Bogataj, Denis Jurca, Luka Gantar, Maks Kosmač ….

Studenec, Pozdrav vodi

Prezbiterij, S kamišibajem o Žirovskem Lintvernu, Simona Nagode in Tatjana Rupnik Hladnik

Vrt Kržišnik, Izpod čarovnikovega klobuka