spell check novice -

Muzejski večer ob 150-letnici Groharjevega rojstva

Muzejsko društvo 17. novembra 2017 ob 18.00 uri v muzeju organizira predavanje kustosinje in muzejske svetovalke Loškega muzeja – Barbare Sterle Vurnik. Ob 150-letnici Groharjevega rojstva bo spregovorila predvsem o Groharju v povezavi s Škofjo Loko in okolico. Tudi s pomočjo slikovnega gradiva nam bo skušala predstaviti Groharjevo zgodbo in razstavo, ki jo je letos postavila v Loškem muzeju ob slikarjevi 150-letnici rojstva.

Poletna muzejska noč v Žireh

V sledečem prispevku si lahko ogledate, kako je Poletno muzejsko noč v Žireh v fotografski objektiv ujel Tit Gantar.

Poletna muzejska noč

Muzejsko društvo Žiri vas 17. junija 2017 vabi v Kulturno središče Stare Žiri, kjer vas na vsaki postaji Lintvernove poti čaka posebni program:

• 18.00 – Uvodnik
  • 18.30 – Po poteh Lintverna: Studenec – Vrt Kržišnik – Prezbiterij stare cerkve
  • 20.00 – Tone Košir: Dobraćevske padarske bukve
  • 21.00 – Nuška Dolenc Kambič: Zgodba kipov Kalvarije v Šmarju pri Jelšah
  • 22.15 – Koncert skupine Trije Muškištirje

Poletni muzejski večer

Muzejsko društvo Žiri vas vabi na Poletni muzejski večer, ki se bo odvijal v Kulturnem središču Stare Žiri, v soboto, 18. junija 2016:

20.00 – Poklon žirovskim klekljaricam in klekljarjem

• Čipkarska instalacija Franca Temelja in Staneta Kosmača v Galeriji Stare šole
  • Spremljajoči kulturni program s Tamaro Humar, Markom Žakljem in dijaki GJV Idrija

21.00 – Domoznanska predavanja članov Muzejskega društva Žiri v Galeriji in amfiteatru

• Petra Leben Seljak: Ali smo imeli v Žireh kmečko plemstvo?
  • Janez Jereb: Tržaški najdenčki (Tržačani) na Žirovskem

22.00 – Alojz Demšar: Zvonovi na Žirovskem s pritrkovalci z Vrhnike in Žirov

23.00 – projekcija kratkega filma Andreja Mlakarja

• Pogovor z režiserjem

V primeru lepega vremena bo večina dogodkov potekala zunaj, v amfiteatru.
Za pijačo in jedačo bo poskrbljeno! Vabljeni!

Vabilo na 8. Lenčkov večer

V torek, 19. aprila, ob 18.00 vas vabimo na 8. Lenčkov večer z naslovom Življenje z vrtovi, kjer bo v prvem delu premierno predvajan dokumentarni film Staneta Sušnika Čakam na kresnice  o krajinski arhitektki gospe Juti Krulc; v drugem delu pa bo strokovno predavanje Matica Severja o sajenju trajnic.
Vljudno vabljeni v Galerijo Kulturnega središča Stare Žiri!

Juta Krulc

Življenje z vrtovi

V prvem  delu  tokratnega muzejskega večera  bo premierno prikazana dokumentarna oddaja TV Slovenija, posvečena delu Jute Krulc, krajinske arhitektke, ki je svoja zadnja leta preživljala v Žireh.  Avtorja oddaje z naslovom Čakam na kresnice sta Stane Sušnik in Petra Hauc, ki sta oddajo posnela po smrti Jute Krulc v lanskem letu,  v sodelovanju in pogovori  z lastniki vrtov ter drugimi  strokovnjaki.

V drugem delu pa bo sledilo predavanje Matica Severja o sajenju trajnic na vrtu.  Matic Sever sodi med najbolj znane gojitelje trajnic pri nas, deluje v vrtnariji Carniola in je tudi avtor knjige Vroče kombinacije na vrtu, ki je izšla lani.

Matic Sever